New Gear:  Ashdown ORIGINAL-EVO-C112T-300
Published
on
Product Specification-
Power Output: 300 Watts
Power Requirement: 115-230 Volts
Speaker Configuration: 1 x 12” + Horn
High Instrument Input: Impedance 3.9m Ohms, Input range 150mV – 20mV p-p
Low Instrument Input: Impedance -1M Ohms, Input range 150mV to 10V p-p
Line Input: Impedance 10k Ohms, Input range 300mV – 40V p-p
DI Output: 600 Ohm balance / Level -20dBu nominal
Minimum Impedance: 4 Ohm
Headphone Output: Yes and safe for silent practice
EQ: Bass +/-15dB @ 100Hz, Lo Mid +/-15dB @ 220Hz, Middle +/-15dB @ 660Hz, Hi Mid +/-15 dB @1.5kHz, Treble +/-15dB @ 7kHz
Effects Send: Impedance 22k Ohms / Level 0dBu nominal
Effects Return: Impedance 22k Ohms / Level 0dBu nominal
Dimensions (H x W x D in mm): 470 x 606 x 381
Weight: 13.5kg
For more info please visit www.ashdownmusic.com
Gear News
Gear News: Nordstrand Audio Releases the Acinonyx V, 5-String Short Scale Bass
Published
on
Technical Details:
• Body Finish: Polyester
• Neck Finish: Urethane Satin Satin Lacquer
• Weight: 6.90 lbs average 7 lbs
• Body Wood: soft maple
• Neck Wood: hard maple
• Neck Shape: Classic Medium Slim
• Neck Dimensions: ~.810” @ 1st fret – .910” @ 15th fret
• Fingerboard Wood: Indian Rosewood
• Fingerboard Radius: 7.5” – 14”
• Fingerboard Inlays: Dots
• Scale Length: 30.7”
• Width at Nut: 1.725”
• Nut Material: Bone
• Frets: StewMac #147 Fretwire (Narrow/Medium) – Nickel/Silver
• Pickups: 1 Nordstrand PolyVox 5
• Controls: 1 Volume, 1 wide range Tone
For more information, visit online at nordstrandaudio.com/
Continue Reading
Gear News
Gear News: Neural DSP Darkglass Ultimate
The Darkglass Sound, Fully Unleashed
  • Pre-effects including compressor, auto-wah, octaver, and fuzz for shaping dynamics and character
  • Post-effects such as chorus and delay
  • A 9-band graphic EQ designed specifically for shaping bass tone
Continue Reading
Gear News: Darkglass Expands Anagram Platform with Anagram Marketplace
Darkglass Expands Anagram Platform with Anagram Marketplace
Gear News: Future Impact V4.5 Upgrade Adds 99 DX7 FM Gig-ready Presets & More
•  99 DX7 FM song-ready presets have been added to the existing 99 Virtual Analogue presets library
•  Setlist Mode to easily program a performance list without a computer
•  Zero Latency has been added as a third mode to the existing Speed and Accuracy modes
For full details, head over here: www.panda-audio.com/future-impact-v4-vip
For an overview and sound samples:  www.youtube.com/watch?v=pLJSdy3Wf8c
Exclusive U.S. distribution by Tech 21 USA, Inc.
New Gear: MESA/Boogie Subway+ Bass DI Preamp II
Designed for power without complexity, the Subway+ Bass DI Preamp II features an extended-range JFET preamp that plays beautifully with both active and passive instruments, plus an Input Mute footswitch for silent tuning. A Deep switch adds roundness and low-end weight, while a Bright switch lends bite and top-end sparkle. MESA’s award-winning variable Hi-Pass Filter (30 Hz–150 Hz) removes headroom, robbing subsonic content so players can precisely tune their low end to the musical style, ensemble, or venue.
Independent Gain, Boost (footswitchable with dedicated level control), and Master Volume controls unlock a wide palette—from warm, rounded cleans to mix-ready drive. The Variable Voicing control sweeps the overall character from a flatter, modern response to a more vintage-inspired contour by intelligently adjusting multiple frequency regions with a single knob. For deeper sculpting, a fully active 4-band Baxandall EQ provides ±12 dB of Bass, Low Mid, High Mid, and Treble, with sweepable Low-Mid (150 Hz–1.8 kHz) and High-Mid (300 Hz–5 kHz) frequency controls for surgical precision.
Flexible connectivity makes the Subway+ Bass DI Preamp II a natural fit for practice, stage, and studio. Aux In and Headphone Out allow players to blend a media source with their bass for quiet, on-the-go rehearsal. The Preamp Output supports ¼” (6.35 mm) TS unbalanced or ¼” (6.35 mm) TRS fully balanced connections and delivers ample level to drive any pro audio power amp. A mic-level balanced XLR DI with Pre/Post EQ and Ground Lift routes iconic MESA tone directly to front-of-house, monitors, or recording interfaces with ease.
With its ideal mix of compact size—just 2.25” (57 mm) H × 6” (152 mm) W × 4.25” (108 mm) D—light weight, 9–18 VDC (either polarity) power flexibility, and stellar tonal control, the Subway+ Bass DI Preamp II is a powerful solution for silent or live practice, studio sessions, and touring. Whether feeding PA and/or backline in small to midsize venues or standing by as a trusted emergency rig, it brings unmistakable MESA authority to any bass setup.